STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam
Moja transformacja duchowaWzięłam głęboki oddech i podeszłam do stolika nauczycielskiego. Położyłam na nim wszystkie mandarynki, które przyniosłam, zawołałam dzieci i każdemu dałam jeden owoc. Pani dyrektor przyszła zobaczyć i ocenić, jak uczę matematyki. Wydawała się zaskoczona moim zachowaniem i patrzyła na nas ze zdziwieniem.

Poprosiłam dzieci, aby obrały mandarynki ze skórki i zjadły tyle cząstek, ile chcą. Gdy zasmakowały słodkich, soczystych mandarynek, zapytałam je, czy pamiętają, ile warstw miały owoce na początku. Wtedy zaczęłam lekcję o ułamkach, pokazałam je w sposób obrazowy na podstawie doświadczeń każdego dziecka. Pod koniec zajęć każde dziecko dobrze rozumiało pojęcie ułamków.

Pani dyrektor powiedziała: "Na początku myślałam, że nie panujesz nad sytuacją - jak mogłaś poprosić dzieci, aby jadły na lekcji?". Szczerze wyraziła swoją opinię - "Ale wtedy zrozumiałam twoją metodę i naprawdę spodobał mi się twój sposób pokonywania barier. Kiedy możesz zacząć uczyć?". Gdy to usłyszałam, byłam bardzo szczęśliwa.

Zaczęłam uczyć o wartościach ludzkich dzięki Edukacji Sathya Sai. W 2006 roku, w wieku 21 lat zostałam nauczycielką w szkole podstawowej, w miejscowości Bahía de Caráquez, w prowincji Manabí, w Ekwadorze. Nie posiadałam się z radości. Miałam poczucie przynależności i spełnienia. Wtedy nie uświadamiałam sobie, że rozpoczynam piękną podróż, w czasie której będę upowszechniać w społeczeństwie Edukację Sathya Sai w Wartościach Ludzkich.

Cud miłości Sathya Sai

Miałam 21 lat i próbowałam rozwiązywać krzykiem wszystkie nieprzyjemne sytuacje. Nauczyłam się być silna i nie pozwalać nikomu, aby mną rządził, ponieważ miałam trudne dzieciństwo. Mój ojciec zostawił nas, gdy miałam 7 lat. Był to wielki cios dla mojej mamy, która miała sześcioro dzieci, była bez dachu nad głową i bez grosza jako gospodyni domowa.

Zanim dostałam pracę nauczycielki matematyki, byłam już odpowiedzialna za opiekę nad innymi, a moje serce wypełniała miłość. Bardzo szczęśliwa, zaczęłam się zastanawiać, co mogłabym zrobić dla dobra dzieci. Jednak po tygodniu zajęć zobaczyłam, jak mój były szef przyszedł do szkoły. Zwolnił mnie z pracy, ponieważ byłam w ciąży. Wiedziałam, że jego działanie było niezgodne z prawem i złożyłam skargę do Wydziału Pracy. Chociaż sprawa nie została rozwiązana, od tego czasu mój były szef szukał zemsty. Gdy tylko dowiedział się, gdzie pracuję, przychodził do moich nowych pracodawców i namawiał ich, aby mnie zwolnili.

Tego pamiętnego dnia mój były szef rozmawiał z panią dyrektor, która później wezwała mnie do swojego gabinetu. Gdy spojrzałam na dzieci, oczy napełniły mi się łzami, a serce zamarło, ponieważ myślałam, że będzie to mój ostatni dzień w szkole. Jednak miałam zostać świadkiem cudu miłości Sathya Sai. Pani dyrektor poinformowała mnie o wizycie mojego byłego pracodawcy, ale powiedziała mi, abym się nie martwiła! Stwierdziła, że wszystko będzie dobrze i poprosiła mnie, abym dalej jak najlepiej wykonywała swoją pracę. Nie mogłam w to uwierzyć, że przerwała spiralę nienawiści dzięki łasce Swamiego!

W życiu spotkałam wielu ludzi, którzy mówili o miłości. Jednak tego dnia pani dyrektor pokazała mi miłość w działaniu, kierując się naukami Śri Sathya Sai Baby. Nie byłam już tą samą osobą. Tak rozpoczęła się moja transformacja na poziomie myśli i uczuć. Miłość spowodowała, że moje serce stało się miękkie, a ja postanowiłam, że zrobię wszystko, co możliwe, by coraz bardziej kochać.

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w innych

Wszystko wokół mnie zaczęło się zmieniać, gdy zrozumiałam, że zmiana zaczyna się ode mnie. Przeszłam transformację dzięki praktykowaniu Edukacji w Wartościach Ludzkich Sathya Sai. Uczyłam się przez działania i doświadczenia, dlatego doceniałam rolę jedności myśli, słów i czynów. Nauczyło mnie to, jak rozpoznać swoją prawdziwą jaźń. Należę do rodziny Sai, więc nie mam poczucia, że jestem oceniana. Odkryłam swoje mocne strony i nauczyłam się pracować przy wsparciu wspaniałego zespołu współpracowników.

Dzisiaj moje życie wygląda inaczej, ponieważ przezwyciężyłam obawy. Zaczęłam doceniać łagodne pieszczoty wiatru, śpiew ptaków, uśmiechy dzieci i wsparcie ich rodziców. Ponadto darzę sympatią nauczycieli, odczuwam jedność z przyrodą i miłość do mojego ojca, który jest dla mnie podporą. On wysłuchuje moich napadów złości i pomaga mi rozwijać wiarę w siebie. Muszę przyznać, że często trudno jest stawić czoła burzom, słuchać niemądrych słów i poznawać nieprzyjemne fakty. Jednak na koniec dnia u nauczyciela pojawia się uśmiech, uścisk dziecka, a także podziękowanie od kogoś, kto pomógł mi pokonać to, co negatywne. Wiele razy musiałam się czegoś oduczyć, aby nauczyć się tego od nowa.

Obecnie nasz Instytut Edukacyjny rozwija się. Staliśmy się źródłem światła i nadziei - miejscem, gdzie nauczyciele, dzieci i rodzice praktykują zasadę miłości. Ponadto przekazujemy naszym uczniom sześć zasad, które stanowią nasze cele:

  1. Bądź dobry

  2. Bądź szczęśliwy

  3. Służ społeczeństwu

  4. Bądź odpowiedzialny za przyrodę

  5. Bądź liderem

  6. Poznaj siebie

Wierzymy, że ważne jest to, by edukacja miała ludzkie cechy. Z drugiej strony, mogę z całą pewnością stwierdzić, że praktykowanie wartości ludzkich, których uczył Sathya Sai, ocaliło mi życie. Teraz rozumiem znaczenie mojej transformacji, która prowadzi do zmian, jakie chcę widzieć w innych.

Edukacja w Wartościach Ludzkich Sathya Sai przygotowuje nas do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami życia.

Myślę, że nie przez przypadek Pan przyprowadził mnie do tak pięknego miejsca, abym mogła doświadczać transformacji indywidualnej. Pozwolił mi również 'wydobywać' z innych to, co najlepsze. Teraz jestem matką dwóch cudownych dzieci, choć jedno z nich cierpi na zespół Noonan1 z częściowym upośledzeniem umysłowym. Program edukacji w wartościach ludzkich sprawił, że stałam się lepszą matką, partnerką, nauczycielką, córką, siostrą, przyjaciółką i istotą ludzką. Znajduje to odzwierciedlenie we wszystkim, co mnie otacza. Nie znaczy to, że nie mam problemów, ale w tych wyzwaniach widzę możliwości oceniania i doskonalenia się. Pomaga mi to pozbyć się negatywnych emocji.

Uważam, że wiara w siebie jest niezbędna, abyśmy mogli osiągnąć kontrolę nad naszym życiem. Gdy dorastałam, słyszałam takie słowa: "Ona tego nie zrobi", "ona nie ma żadnych szans", "to się jej nigdy nie uda". Jednak pozytywne słowa mojego starszego brata i innych osób zawsze dodawały mi energii, aby nigdy się nie poddawać, co pokazuje, jaką siłę ma słowo. Dzisiaj może nie mam osiągnięć materialnych ani naukowych, lecz cieszę się wielką sympatią, życzliwością, miłością i szacunkiem zarówno osób mi bliskich, jak i obcych.

Nadszedł czas, abyśmy zrozumieli, że światło innych nie ogranicza naszego blasku. Każdy człowiek świeci własnym światłem. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli jaśnieć i emanować miłością w jedności.

Pani Rosa Zambrano Rivero z Ekwadoru

* * * * *

Pani Rosa Zambrano Rivero ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Technicznym Manabí (Technical University of Manabí) w Ekwadorze. Posiada ponad 18 lat doświadczenia w nauczaniu na niemal wszystkich poziomach edukacji, zarówno formalnej jak i nieformalnej.

Obecnie pani Rosa Zambrano Rivero jest dyrektorem akademickim i zarządzającym szkoły Sathya Sai w Bahía de Caráquez, w Ekwadorze.

(dk)

Źródło: Sathya Sai - The Eternal Companion, vol. 2, issue 3, March 2023
www.sathyasai.org/sites/default/files/pages/eternal-companion/vol-2/issue-3/eternal-companion-vol-2-issue-03.pdf
10.03.2023


1 Zespół Noonan - genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się głównie niskorosłością, wadami rozwojowymi twarzoczaszki i serca oraz nieprawidłowościami hematologicznymi - pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Noonan (dostęp 4.03.2023) (przyp. tłum.).

**Pobierz tekst do druku

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai