STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam
Przepięknie otuleni miłością Baby


Hołd pamięci Artura i Poppy Hillcoatów


część 1          
Część 2

Graj rolę, którą On ci wyznaczył i baw się dobrze.
Wszystko, co istnieje, jest doskonałe
— Artur Hillcoat.

Miłość nie jest czymś oddzielnym.
Miłość jest twoją własną prawdziwą naturą
— Poppy Hillcoat.

Artur i Poppy Hillcoatowie byli ambasadorami miłości Sathya Sai Baby na świecie. Przez wiele lat dzielili się błogosławieństwem przebywania w bliskości Baby i głębokiego rozumienia jego nauk z dużą grupą ludzi, którzy nie mieli tej możliwości, nie tylko w całej Australii, gdzie mieszkali, lecz także w innych częściach świata.

Artur zaczął swoją karierę zawodową w porcie Brisbane, pnąc się w górę, aby wreszcie objąć stanowisko kierownicze, a także ukończył studia wyższe na poziomie uniwersyteckim. Poppy rozpoczęła swoją karierę zawodową w banku w Melbourne, a później została partnerem biznesowym prowadzącym restaurację w tym mieście. Połączenie doświadczenia zawodowego Artura i Poppy było przydatne w ich późniejszej wspólnej pracy w Organizacji Sathya Sai. Poppy w końcu przeprowadziła się do nadbrzeżnego miasta Gold Coast w stanie Queensland, godzinę na południe od Brisbane. Została przyciągnięta, aby odwiedzić Sathya Sai Babę, gdy jej pierwszy mąż ciężko zachorował i większość czasu spędzał przykuty do wózka. Na początku lat 80. razem z mężem dołączyli do grupy wielbicieli jadących z wizytą do Baby, której Artur był liderem. Tak nawiązała się przyjaźń między Poppy i jej rodziną a Arturem. Zanim John odszedł, duchowa podróż Poppy była w pełnym rozkwicie. Była oddanym członkiem rozrastającej się w Gold Coast grupy Sai, a następnie w 1983 roku dołączyła do Artura jako sekretarz centrum Sathya Sai Baby w Brisbane, którego był przewodniczącym. Poppy była również jedną z tych osób, które pracowały bezinteresownie, aby pomóc nowo powstałej Radzie Centralnej (obecnie Rada Krajowa) znaleźć swoje miejsce w rozwijającej się w Australii misji Swamiego.


W 1986 roku Artur został pierwszym przewodniczącym Rady Centralnej australijskiej Organizacji Sathya Sai i zajmował to stanowisko aż do 1990 roku. Miał za zadanie zjednoczyć działające niezależnie ośrodki i grupy Sathya Sai, pod przewodnictwem Rady Centralnej. Ian Abrahams, sekretarz Rady Centralnej za kadencji Artura, tak wspomina tamte dni:

"W czasie pięcioletniej kadencji jako przewodniczący, Artur stworzył atmosferę wzajemnej życzliwości między wszystkimi afiliowanymi centrami i grupami, w których z miłością funkcjonowała Rada Centralna. Dzięki jego chwalebnym wysiłkom wzrosła ilość członków i działań. Doroczna krajowa konferencja australijska stała się szczególnym wydarzeniem i, co ciekawe, miejscem niespotykanego rozkwitu muzycznych talentów młodzieży".

W 1990 roku Sathya Sai Baba dał błogosławieństwo Arturowi i Poppy, aby połączyli swoje duchowe drogi w małżeństwie i nadal był ośrodkiem ich życia. Ponieważ czworo dzieci Artura i dwoje dzieci Poppy z poprzednich małżeństw było już dorosłych, nowożeńcy mogli swobodnie pracować i razem podróżować. Artur i Poppy tworzyli idealną parę, doskonałą równowagę Śiwy i Śakti w ludzkiej postaci. Szli przez życie zawsze pełni miłości, szczęśliwi, uśmiechnięci i zadowoleni, a taka postawa wzruszała i poruszała ludzi wokół nich. Nawet wtedy, gdy ich doradca finansowy ukradł im większość pieniędzy, znieśli to ze spokojem i wielkodusznością. Artur zauważył, że nigdy nie mieli niepomyślnego dnia i nawet to zdarzenie nie przyczyniło się do tego ani trochę. Gdy chorowali, ich pierwszą myślą było to, aby nie przysparzać zmartwień ani cierpień innym, którzy się o nich martwili, a każdy, kto ich spotkał, wyczuwał w nich echo boskiej, bezinteresownej miłości Swamiego. Dla Artura i Poppy całe życie jaśniało radością, umiłowaniem prawdy i akceptacją tego, co jest. Jak to pięknie powiedział Artur na zakończenie swojej słynnej modlitwy przed jedzeniem:

Panie, nie wnosimy żadnych skarg,
przede wszystkim prosimy Cię, abyś przybliżył każdego jednego człowieka
do urzeczywistnienia prawdy, do życia w prawdzie
i tym samym do osiągnięcia wyzwolenia.

W 1996 roku Artur otrzymał nominację na centralnego koordynatora dla Nowej Zelandii i Wysp Pacyfiku, obejmując wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowisko w Organizacji Sathya Sai. W rezultacie Artur i Poppy zaczęli częściej podróżować poza granice Australii. Artur został także przewodniczącym "komitetu bożonarodzeniowego", organizując obchody świąt Bożego Narodzenia w Prasanthi NIlajam przez ponad 10 lat. Wcześniejsze aspiracje Artura, aby wstąpić do stanu duchownego, przerodziły się w wygłaszanie inspirujących przemówień, które podkreślały boskie przesłanie miłości i jedności. Przenikliwy intelekt Artura w połączeniu z jego spokojną i skromną naturą, sprawiał, że w jego obecności wszyscy czuli się swobodnie, przepełnieni miłością i uwzniośleni. Obecny przewodniczący "komitetu bożonarodzeniowego", John Behner, tak opisuje tamte czasy:


"Przez wiele lat Boże Narodzenie w Prasanthi to był szczególny czas. Gdy Artur zaczął pełnić funkcję przewodniczącego "komitetu bożonarodzeniowego", wtedy nawet coś takiego nie istniało - był tylko Artur i Swami, który go prowadził. Pomagał mu Robert Bruce; dzielili między sobą prace organizacyjne. Artur potrafił skłonić wielbicieli do wykonywania jak najlepszej pracy dzięki swojemu pełnemu miłości stylowi zarządzania. Poppy zawsze była na miejscu, aby służyć pomocą jako sewaczka. Znała wszystkie kobiety z zagranicy i dlatego mogła sadzać je w takim porządku, który nie wywoływał konfliktów".


W późniejszych latach, gdy słuch Artura pogorszył się, Sathya Sai Baba z miłością żartował, że teraz ma on możliwość słuchać swojego wnętrza. Z tego powodu Poppy została pośredniczką w przekazywaniu pytań wielbicieli do Artura, gdy podróżowali oraz opowiadali o Swamim i jego naukach. Artur zaczął ograniczać czas swoich przemówień, aby dać Poppy szansę uczestniczenia w dzieleniu się miłością i duchem Swamiego. Poppy zaczęła przemawiać sama na wielu spotkaniach, by wesprzeć rosnącą publiczną rolę Artura. W 2007 roku w Boże Narodzenie Artur i Poppy przemawiali przed Babą i tłumem tysięcy zgromadzonych w Prasanthi Nilajam. Wspominając mowę Poppy z tamtego roku, Shaun Brown powiedział:

"Poppy mówiła, że 2000 lat temu Jezus uczył ludzkość: 'Kochaj nawet swoich wrogów i kochaj swoich sąsiadów jak siebie samego'. Teraz Swami przekazuje nam to samo przesłanie w jeszcze prostszy i szerszy sposób za pomocą swojej nauki: 'Kochaj wszystkich, wszystkim służ'".

Wiedz, że życie jest bardzo piękne.
Gdziekolwiek udajemy się na tym świecie, znajdujemy miłość
— Artur Hillcoat.

Miłość już tu jest - nie musimy jej urzeczywistniać — Poppy Hillcoat.


Począwszy od 2003 roku, gdy Artur ustąpił ze stanowiska koordynatora centralnego, wizyty w Puttaparthi zaowocowały pracą dla dzieła Sathya Sai na poziomie światowym. Artur i Poppy otrzymali błogosławieństwo podróżowania do wielu krajów na całym świecie - Ameryki, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Węgier, Izraela, Fidżi, północnych i południowych Indii, a także do Australii i Nowej Zelandii. Co istotne, pojechali również do krajów rozwijających się, jak Rosja, Chorwacja, Serbia i Bośnia, w których przesłanie Sathya Sai było stosunkowo nowe, a wydarzenia polityczne często stanowiły wyzwanie dla ich mieszkańców. Artur i Poppy doskonale odegrali swoje role jako posłańcy w wyjaśnianiu i życiu zgodnie z tym, co przyszedł ukazać Sathya Sai Baba. Rola, którą formalnie uważano za rolę dla Artura, została podzielona. Poppy pomagała wielbicielkom, zwłaszcza w nowopowstałych państwach. Hillcoatowie stali się znani jako 'ambasadorzy miłości Swamiego na świecie' (sam Swami powiedział, że taka będzie ich rola w przyszłości).

Ich wzorowy przykład będzie zawsze wspominany z miłością.

* * * * *


W pamięci świata

Powrót daru Boga

Poppy otrzymała ten wiersz i bardzo wysoko go ceniła. Został on odczytany obecnym na uroczystości upamiętniającej życie Artura, która odbyła się krótko po jego odejściu.

We wspaniałym ogrodzie Sai przewróciło się wielkie drzewo,
a dźwięk jego upadku wstrząsnął nami wszystkimi.
Czy powinniśmy narzekać, załamywać ręce i płakać,
czy, widząc wspaniałość tego lwa, powinniśmy słuchać wezwania Sai?

Drogi Tato Arturze, jakże wspaniałe chwile spędziliśmy razem,
gdy wspólnie uczestniczyliśmy w wielkiej przygodzie z Sai!
Przywołuję na pamięć Twoje mądre słowa i radość,
jaką sprawiłeś nam wszystkim swoim tańcem i wzywaniem Śiwy.

Zapewniałeś nieczęsto spotykane przewodnictwo miłości,
a nie rządy twardej ręki, a dzisiaj,
jeśli na ziemi opłakujemy stratę wielkiej duszy,
to niebo ofiarowuje kwiaty za powrót daru Boga.

Dziękuję Ci za to, kim byłeś dla tak wielu - i dla mnie.
Z miłością i serdecznym pożegnaniem, pewnego dnia znowu się spotkamy.

Artur i Poppy byli niestrudzonymi pracownikami Sai, którzy dobrze mu służyli przez kilkadziesiąt lat. Pomagali rozpowszechniać wieczne i uniwersalne przesłanie miłości i jedności Swamiego w najdalszych zakątkach świata. Ze wzruszeniem wspominamy przemówienia państwa Hillcoatów wygłoszone wiele lat temu w Południowej Kalifornii z niezwykłym poczuciem humoru. Artur Hillcoat organizował wspaniałe i uwznioślające programy bożonarodzeniowe w Prasanthi Nilajam. Byłem zachwycony, widząc osobiście piękne boskie relacje Artura ze Swamim w czasie tych uroczystości. Służył Międzynarodowej Organizacji Sathya Sai z oddaniem i z miłością jako przewodniczący australijskiej Rady Sathya Sai i doradca Rady Prasanthi.

- dr Narendranath Reddy, przewodniczący Rady Prasanthi i Międzynarodowej Organizacji Sathya Sai

Dzięki swojej miłości do Swamiego i pokorze, Artur i Poppy postrzegali wszystkich jako jedno, zawsze głęboko zanurzeni w tej zasadzie adwajty - Jeden bez drugiego. Jako 'ambasadorzy miłości Swamiego' pomagali wielu ludziom rozwijać głębsze zrozumienie nauk Swamiego i prawdę o swoim istnieniu. Wyrażamy wdzięczność Swamiemu za ich życie poświęcone wznoszeniu ludzkości na wyższy poziom.

- Pan Neville Fredericks, przewodniczący strefy 3, regionu Pacyfiku

Bhagawan bardzo kochał Lwa, tak samo jak jego małżonkę Poppy. Przez wiele lat przyczyniali się do tego, że nasze święta Bożego Narodzenia były radosne - Artur jako przewodniczący 'komitetu bożonarodzeniowego' i Poppy jako jedna z wolontariuszek sewadal po stronie kobiet. Ich przykład inspirował nas wszystkich.

- Pan John Behner, przewodniczący strefy 2, regionu Ameryki Południowej

Artura Hillcoata poznałem w 2005 roku, gdy razem ze swoją żoną Poppy odwiedził Rosję. Miałem szczęście powitać tę cudowną parę i towarzyszyć jej. Poppy była bardzo troskliwą i opiekuńczą żoną, miłą i spokojną w rozmowie. Artur był dla mnie apostołem Swamiego, prawdziwym instrumentem jego nauk. Ich przemówienia były fascynujące, przepełnione oddaniem, dawały potężny duchowy impuls. Jako małżeństwo Hillcoatowie byli przykładem szczęśliwej rodziny podążającej ścieżką duchową.

- pan Oleg Kulakovskij, zastępca przewodniczącego International Trust Committee strefy 8 - Rosja

Poznając Artura i Poppy, byliśmy zdziwieni ich pogodną i przyjazną naturą. Wszyscy czuliśmy się na swój sposób wyjątkowi, poprawiając sobie samopoczucie możliwością przyłączenia się do ich stale powiększającej się rodziny przyjaciół. Artur i Poppy kochali nas wszystkich najlepiej, jak potrafili - gorąco, nieustająco, radośnie i bezgranicznie.

- doktorzy Ron i Suwanti Farmer, Willowvale, Australia

Artur i Poppy stanowili nierozłączną idealną parę, która poświęciła swoje życie, aby żyć miłością, którą byli. Artur był łagodnym białym lwem wydającym z siebie ryk atmicznej prawdy, że 'wszyscy są jednym', natomiast Poppy ze swoimi błyszczącymi oczami i życzliwym uśmiechem pomagała każdemu, kogo spotkała.

- Pan Ravi Rudra, krajowy przewodniczący, Nowa Zelandia

Wszyscy mamy pełne miłości, miłe i dobre wspomnienia, które zawsze będziemy ze sobą nosić - wspomnienia, które opisywały państwa Hillcoatów; wspomnienia, która zawsze będziemy cenić. Na Fidżi niewielu jest takich, którzy nie byli z nimi blisko i nie zostali przez nich poruszeni. Odwiedzali te brzegi, odkąd pamiętam, przez 30 lat. Wartością, jaką Hillcoatowie najbardziej kochali, była miłość. W rzeczywistości to określiło i ukształtowało ich życie.

- Pan Mohan Lal, przewodniczący Rady Krajowej, Fidżi

Artur i Poppy Hillcoatowie poruszyli serca wszystkich wielbicieli w Grecji swoją głęboką mądrością, pełnym miłości usposobieniem i wspaniałym poczuciem humoru. Ich brak pozostawi wielką pustkę w naszej uniwersalnej rodzinie Sai, lecz wszyscy wiemy, że będą z nami na innym poziomie, gdzie jest tylko czysta miłość i ananda (błogość).

- Pan George Bebedelis, przewodniczący Rady Krajowej, Grecja

Artur i Poppy żyli przykładnie i byli wzorem, poświęcając swoje życie na szerzenie miłości i nauk Swamiego bez żadnych ograniczeń geograficznych. Ich miłość do Swamiego była niezwyciężona.

- Pan Prini i Pani Hasita Wimalachandra, Auckland, Nowa Zelandia

Poppy i Artur byli bardzo kochani w wielu ośrodkach Sai w Wielkiej Brytanii, do których przyjeżdżali, rozpowszechniając nauki Swamiego. Prywatnie byli bardzo inspirujący - zawsze pełni miłości, radośni, uprzejmi, naturalni i nigdy nie narzekający, nawet wtedy, gdy byli już starsi i przemierzali duże odległości w służbie Swamiego. Doprawdy, ich życie było przesłaniem Swamiego.

- Pan Aimé i Pani Sandra Levy - Aimé; Pan Aime b. główny koordynator Wielkiej Brytanii
i Irlandii, a Sandra była wydawcą "Facets", ogólnokrajowego magazynu Sai w Wielkiej Brytanii


Kiedyś Artur i Poppy napisali do nas piękne przesłanie ku pamięci przypomnienie: "Wiedzcie, że nasza miłość jest zawsze z wami, niezależnie od tego, czy jesteśmy w postaci fizycznej czy w bezforemnej. Jednak przede wszystkim rozpoznajcie, że On jest waszą prawdziwą jaźnią". Promieniejące ucieleśnienia miłości i mądrości Swamiego. Przesłaniem ich życia były słowa: "Bądź miłością, którą jesteś".

- Państwo Shaun i Fiona Brownowie, Brisbane, Australia

Jako posłańcy miłości i prawdy Swamiego, Poppy i Artur inspirowali nas na naszej drodze duchowej swoim ogromnym poświęceniem, współczuciem i mądrością. Połączeni miłością Swamiego, będą z nami i pozostaną na zawsze w naszych wspomnieniach, inspiracjach i sercach.

- Pan Zoja Methus w imieniu Ośrodka Sai, Split, Chorwacja

Boska para była zawsze przyjmowana z radością w Sarajewie, nie jako goście, lecz raczej jako członkowie rodziny, których widzieliśmy nieczęsto, ale których wizyty odcisnęły się w sercach i będą w nich widoczne na zawsze. Dziękujemy Swamiemu za zesłanie nam tych cudownych istot, od których mogliśmy się uczyć, czerpać inspirację i które sprawiły, że zawsze dążyliśmy do boskości.

- Pan Jadranko Panjeta, były przewodniczący Rady Krajowej, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Artur i Poppy odwiedzali także Serbię i dzielili się z nami pięknymi chwilami swojego życia blisko Baby. Pamiętamy ich promieniejących dobrocią, skromnością i powagą, które zrodziły się z miłości. Czuliśmy się zaszczyceni, że ich spotkaliśmy. Ich obecność odrodziła wiarę naszych dusz w możliwość przekazywania miłości na tym świecie.

- Pani Verica Sekulic Opacic, koordynator krajowy, Serbia

Zarówno Artur, jak i Poppy byli dobrymi informatorami, uwielbiali dzielić się z nami budującymi duchowo historiami i naukami Sai oraz nieustannie z entuzjazmem i pokorą upowszechniali jego przesłanie.

- pan Gulab i pani Kanta Bilimoria - Gulab - dziennikarz i były koordynator regionu, Nowa Zelandia.

* * * * *


Artur urodził się 18 czerwca 1928 roku i opuścił ciało 13 sierpnia 2014 roku.
Poppy urodziła się 8 września 1934 roku i opuściła ciało 7 marca 2015 roku.

Zespół Radia Sai

Część 2

**Pobierz tekst do druku (całość)

Tłum. Dawid Kozioł
październik 2015
(is)

Źródło: "Heart to Heart", vol. 13, issue 9, September 2015
www.radiosai.org

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai