STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP

:: Wieści z Prasanthi Nilajam

powrót do Wieści z Prasanthi Nilajam
Miłość i wdzięczność dla naszego Guru


(Zapis przesłania wideo dr. Narendranatha Reddy'ego
wygłoszonego z okazji Gurupurnimy)


Link do filmu wideo:
www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=VfPsPHhI0pU

Z miłością, wdzięcznością i szacunkiem składam pokorne pokłony u boskich lotosowych stóp naszego najdroższego, pełnego miłości i wszechobecnego Pana, Bhagawana Śri Sathya Sai Baby.

Drodzy Bracia i Siostry, pełne miłości Sai Ram dla Was wszystkich.

Życzę wszystkim szczęśliwego i świętego Gurupurnima, pełnego miłości i błogości. W ten święty dzień poszukiwacze duchowi na całym świecie składają hołd swemu Guru, który wskazuje im drogę do Boga. Jako wielbiciele Sathya Sai jesteśmy błogosławieni i szczęśliwi, że mamy Guru i Boga w Bhagawanie Śri Sathya Sai Babie.

Z tej pomyślnej okazji wyraźmy naszą miłość i wdzięczność dla Bhagawana - ponownie ofiarujmy mu swoje życie i pamiętajmy o jego przesłaniu na temat Gurupurnimy. Swami, nasz dżagadguru, uniwersalny nauczyciel, zwracał uwagę na to, że guru wskazuje nam guri. Guri znaczy kierunek i cel. Kierunkiem i celem naszego życia jest urzeczywistnienie naszej wrodzonej boskości oraz doświadczanie tej samej boskości we wszystkim, wszędzie i zawsze. Jak osiągnąć ten guri, ten cel? Swami wskazał nam prowadzącą do tego drogę - musimy mieć guri, co także znaczy koncentrację, skupienie.

Po pierwsze, skoncentrujmy się na Swamim, jego naukach i boskiej misji. Skupimy się na Swamim dzięki powtarzaniu jego słodkiego, boskiego imienia, medytowaniu o jego pięknej, boskiej postaci, a także dzięki kontemplowaniu jego pełnych błogości, boskich lil. Swami zapewnił nas, że jeśli będziemy trzymali się jego boskich lotosowych stóp z absolutną wiarą, cel osiągniemy w tym życiu. Swami powiedział: Manasa bhadżare guru czaranam. Jednak również ostrzegł nas: A B C - zawsze bądź ostrożny (Always Be Careful). Uważaj na fałszywych guru, fałszywych proroków i fałszywych pośredników (mediów). Jego relacja jest indywidualna, z serca do serca. Dlatego musimy praktykować naszą zdolność rozróżniania i zawsze trzymać się tylko jego. To jest guri (koncentracja), jaką musimy mieć.

Drugim celem naszej guri (koncentracji) muszą być jego boskie nauki, które są esencją wszystkich świętych pism, a kwintesencją jego nauk jest prema (boska miłość). Swami oznajmił: "Miłość jest źródłem, miłość jest drogą, miłość jest celem". Zatem żyjmy w boskiej miłości.

Trzeci guri, trzeci cel naszej koncentracji, jaki musimy osiągnąć, dotyczy boskiej misji. Bierzmy w niej aktywny udział, pracując w instytucjach edukacyjnych i medycznych, przy służebnych projektach pomocy humanitarnej i w Organizacji Sathya Sai, która nosi jego święte, boskie imię. Bhagawan sam założył i rozwinął te instytucje, do dzisiaj nimi kieruje i im błogosławi. Wykorzystajmy jak najlepiej okazję do uczestnictwa w tych działaniach.

Gdy koncentrujemy się na Swamim, jego naukach i boskiej misji, dochodzimy do poziomu guru. Swami mówi: "Co robi guru?". "Gu" znaczy ignorancja, a "ru" - rozproszenie ignorancji. Czym jest ignorancja? Ignorancja to ahamkara i mamakara - mamy ego, uważamy, że jesteśmy strukturą składającą się z ciała, umysłu i intelektu, mamy też przywiązania. Jeśli skoncentrujemy się na Swamim, jego naukach i misji, ignorancja zniknie, a wówczas będziemy żyli w świetle - w świetle miłości i w świetle mądrości.

Gdy będziemy to praktykować, w końcu dojdziemy do ostatniego etapu, o jakim Swami mówił przy okazji guru. "Gu" znaczy gunatita - Bóg, który jest ponad wszelkimi atrybutami, natomiast "ru" - ruparahita - Bóg ponad wszelkimi formami. Dlatego jeśli się na tym koncentrujemy, doświadczamy boskości, która jest ponad wszelkimi nazwami, formami i atrybutami, ponad czasem, przestrzenią i przyczynowością. Następnie odczuwamy, że boskość przenika każdą komórkę, każdy atom i każdą chwilę, a także nas samych. Wtedy żyjemy w miłości i błogości.

Asatoma sat gamaja.
Tamasoma dżjotir gamaja.
Mritjorma amritam gamaja.

Módlmy się do naszego najdroższego Pana Sai:

Panie, prowadź nas od nierzeczywistego do rzeczywistości, od ciemności do światła, od śmierci do nieśmiertelności.

Dżej Sai Ram.

dr Narendranath Reddy (M.D.)
Przewodniczący Rady Prasanthi

(dk is)

Źródło: www.sathyasai.org/sites/default/files/pages/festivals/guru-poornima/2019/transcript-guru-poornima-video-message.pdf
29.06.2019

**Pobierz tekst do druku

Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai