STRONA GŁÓWNA | SATHYA SAI BABA | NAUKI | ORGANIZACJA | PUBLIKACJE | AKTUALNOŚCI | MYŚL DNIA | GALERIA | JEDZIEMY DO SAI | KONTAKT Z NAMI | MULTIMEDIA | DYSKURSY MP3 | LINKI | MAPA SERWISU | SKLEP











::Wydarzenia w Polsce


Poniżej zamieszczamy artykuł, jaki ukazał się w gazecie "Tygodnik - Poradnik Rolniczy" (dział Rodzina) 29.07.2014 o naszym obozie charytatywnym w Wielkopolsce. Relacje z obozu prosimy czytać tutaj

To radość pomagać innym

Wyremontowali miejscową świetlicę, zorganizowali siedmiodniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, a grupa lekarzy, która z nimi przyjechała, udzielała porad zdrowotnych. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Sathya Sai odwiedzili gminę Drawsko.

Wielkopolskie


Wolontariusze z Polski, Niemiec, Szwecji, Austrii, Holandii oraz Bośni i Hercegowiny wzięli udział w obozie charytatywnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sathya Sai w gminie Drawsko. Akcja przygotowana została we współpracy z Markiem Tchórzką, wójtem gminy Drawsko oraz sołtysami Romanem Madajem z Piłki i Piotrem Kwitą z Kwiejc Nowych. Celem akcji "Służba bez granic" było niesienie pomocy w czterech zespołach: medycznym, edukacyjnym, remontowo-budowlanym i socjalnym.



W ramach pierwszego lekarze specjaliści udzielali porad z dziedziny ortopedii, fizjoterapii i psychologii. Edukacja o wartościach ludzkich przez zabawę to zajęcia dla miejscowych dzieci i młodzieży, z którymi pracowali psycholodzy, pedagodzy i nauczyciele. W ekipie budowlanej znaleźli się mężczyźni, tzw. złote rączki, którzy potrafili wyremontować niemal wszystko. Ostatnią grupę tworzyli natomiast fachowcy w dziedzinie szycia, informatyki i naprawy rowerów. Obóz trwał od 30 czerwca do 5 lipca [2014 r.]. Co wydarzyło się w tym czasie w Piłce i Kwiejcach?

Dla ciała i ducha

W poniedziałek od samego rana kolejki ustawiały się do gabinetu zorganizowanego w Domu Sportowca w Kwiejcach, gdzie przyjmował doktor Chuch Ramesh, ortopeda z kliniki w Niemczach. Doktor wykonywał m.in. akupunkturę. Cennymi poradami służył również dr hab. Janusz Szeluga, psycholog i psychiatra z Gdańska. Specjalista m.in. wygłosił wykład "Każdy ma jakiś nałóg i każdy może z niego wyjść". Do Kwiejc z okolicznych wiosek zjechali się też chętni na elektromasaże i zdrowotne masaże klasyczne.

- Już po jednym zabiegu poczułam znaczne rozluźnienie karku. Mogę swobodniej kręcić głową i nie czuję tak bardzo bólu szyi - mówiła po elektromasażu Joanna Kaczmarek z Chełstu. Równie zadowolona z masażu była jej sąsiadka Bernardyna Kowal. Masaż pomógł jej się pozbyć bólu w prawej nodze. Nie kryła więc swojego zadowolenia po zabiegu.

Dla młodszych mieszkańców zorganizowano zajęcia pod hasłem "W poszukiwaniu szczęścia".

- Zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne, zajęcia sportowe, plastyczne i teatralne. W sumie w Piłce w zajęciach wzięło udział 45 dzieci, a w Kwiejcach 35 maluchów - mówi Maria Quoos, koordynatorka obozu charytatywnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sathya Sai w gminie Drawsko. Pani Maria jest przekonana o potrzebie organizacji tego typu przedsięwzięć, w których nauka o wartościach ludzkich przyjmowana jest z zadowoleniem przez dzieci i ich rodziców. Dodatkowo to tereny, gdzie dzieci rzadko mają możliwość wspólnej zabawy i wyjazdu na obozy czy kolonie. Półkolonie to często dla nich jedyna wakacyjna rozrywka.

Każdy z mieszkańców gminy Drawsko mógł skorzystać z bezpłatnej naprawy rowerów. Ponieważ jednoślad to dla okolicznych mieszkańców najpopularniejszy środek transportu, zainteresowanie było ogromne.

- Mój dziadek prowadził serwis rowerowy. Lubiłem przyglądać się jego pracy. Dzisiaj z zamiłowania remontuję rowery. To moje hobby. W Piłce najczęściej wymieniałem zużyte części rowerowe, manetki czy przerzutki. Udało mi się naprawić ok. 27 rowerów. Chętnych nie brakowało, cieszę się, że mogłem pomóc innym - mówi Jarosław Dąbrowski, rowerowa złota rączka. Na obóz przyjechał aż z Głogowa na Dolnym Śląsku. Na co dzień pan Jarosław jest artystą plastykiem.

Krawieckimi przeróbkami ubrań zajmowała się Irena Nadratowska, która obecnie mieszka we Włoszech. W ciągu tygodnia rozpruła, sfastrygowała lub skróciła ponad 60 różnego rodzaju ubrań. W swoim prowizorycznym zakładzie krawieckim obszywała firany i narzuty oraz wymieniała na nowe uszkodzone zamki błyskawiczne. Zainteresowani mogli również skorzystać z usług komputerowca. A biedniejsi mieszkańcy gminy zostali zaopatrzeni w najpotrzebniejsze ubrania.

Remont świetlicy

Przez tydzień dziewięciu mężczyzn, w tym trzech Holendrów i jeden Niemiec, remontowali świetlicę w Kwiejcach Nowych.

- Ekipa budowlana wymieniła trzy okna, odmalowała elewację i postawiła wewnątrz tzw. minimum sanitarne, czyli doprowadzono wodę, zamontowano toaletę i umywalkę - wylicza Quoos.

W remont świetlicy zaangażowały się też lokalne władze. Dzięki nim dwa okna zostały sfinansowane przez wójta gminy Drawsko, Marka Tchórzkę. Materiały do remontu oraz trzecie okno zafundowało Stowarzyszenie.

Na zakończenie obozu odbyły się spotkania integracyjne z mieszkańcami wiosek w Piłce i Kwiejcach Nowych. Dzieci przygotowały wystąpienie, a całość uświetnił występ zespołu YOUnity.

- Chciałbym bardzo podziękować w swoim imieniu, rady sołeckiej i wszystkich mieszkańców za odnowienie naszej świetlicy. To miejsce lokalnej integracji, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci, organizujemy tam Sylwestra, Dzień Kobiet i inne uroczystości - mówił Piotr Kwita, sołtys Kwiejc Nowych podczas uroczystego zakończenia obozu charytatywnego.

Międzynarodowe stowarzyszenie

Sathya Sai to międzynarodowa organizacja, działająca na całym świecie i zrzeszająca ludzi, którzy chcą pomagać najuboższym. W jej szeregach są ludzie różnych wyznań, m.in. katolicy, muzułmanie, żydzi, ewangelicy, protestanci itd. W Polsce pomagają w najbiedniejszych regionach kraju. Zaczęli 10 lat temu w gminie Dubeninki, która leży w województwie warmińsko-mazurskim. W Kwiejcach i Piłce pomagali mieszkańcom po raz drugi i, jak podkreśla ich koordynatorka, na pewno nie po raz ostatni.

Ewelina Hahnel


Copyright © 2001-2024 Stowarzyszenie Sathya Sai